Ekonomi

Edremit Zeytinyağı Avrupa Birliği’nden Coğrafi İşaret Tescilini Aldı

Edremit zeytinyağı Avrupa Birliği’nden coğrafi işaret tescili aldı

Edremit, Türkiye’de AB’ye tescil edilen ikinci zeytinyağı oldu

BALIKESİR – Balıkesir’in Edremit ilçesinde üretilen zeytinyağı, Avrupa Birliği Tarım Konseyi’nde onay sürecini tamamlayarak resmen tescillendi.

Edremit, Milas zeytinyağından sonra Türkiye’de AB coğrafi işaret tescili alan ikinci zeytinyağı oldu. AB’de Türkiye’den 13. Eser olarak tescillenen Edremit zeytinyağı, ülkemizde 2017 yılından itibaren coğrafi işaret sahibidir.

Edremit Ticaret Odası İcra Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, “Dün prestijli Edremit Zeytinyağı coğrafi işaretimiz Avrupa Birliği Komitesi tarafından tescillenerek ülkemizin zeytinyağı anlamında AB tarafından kabul edilen 13. coğrafi işaret ve Avrupa Birliği onaylı 2. zeytinyağı oldu. Bu konuda çok keyifli, onurlu ve gururluyuz. Edremit Ticaret Odası olarak zeytin üreticimiz ve Türk zeytinyağı üreticisi Türk zeytinyağı üreticisi Türk zeytinyağı üreticisi ile yıllardır çalışıyoruz. Edremit Odası İşine emek vermiş ve ekonomik maliyetli hale getirmek için çaba harcayan Ticaret Odası.Sonunda bu da sağlandı.Bu konuda çok memnunuz.Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.Geçmiş dönemin lideri Coşkun Salon ve Meclis Başkanı Mehmet Hakkı Semerci olmak üzere tüm çalışanlarımıza, yönetim kurulu üyelerime, meclis üyelerime ve hepsine teker teker teşekkür ediyorum.” söz konusu.

Çetin Edremit, zeytinyağına değinerek, “Bir zamanlar Edremit zeytin çeşidinin karakteristik özelliklerinden dolayı uzun süre bozulmadan tüketilebilmesi açısından çok önemli bir çeşittir ve Türkiye’de ve dünyada kabul görmektedir. Ayrıca yetiştiği coğrafyadan aldığı özellikler de vardır. Kazdağlarının oksijeninden, Kazdağlarında yaşayan endemik bitkilerden, Madra Dağları’ndan esen rüzgarlardan, Ege Denizi’nin coğrafi özelliklerinden. Marka da bunun bir simgesi. Avrupa Birliği de bunu onaylayarak Edremit zeytinyağının dünyada tek olduğunu kanıtladı.” söz konusu.

haber-orhaneli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu