Haber

Nijerya, askeri darbenin yaşandığı Nijer’le bütün bağlarını kopardı.

Nijerya Gümrük Servisi ( NCS) Kontrolör Vekili Bashir Adewale yaptığı açıklamada, Nijerya’nın darbe ve Nijer’de gelişen olaylar nedeniyle bu ülkeyle bağlarını kopardığını belirtti.

Adewale, bu kararın Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) bir sonraki duyuruya kadar kargo hareketini askıya alma direktifiyle uyumlu olduğunu söyledi.

NCS’nin tam uyumu sağlamak için sınır topluluklarını duyarlı hale getireceğinin altını çizen Adewale, kararın iki ülke arasındaki barış ve istikrar adına da alındığını sözlerine ekledi.

Nijerya Başkanı ve aynı zamanda Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu ( ECOWAS) Başkan Bola Ahmed Tinubu ECOWAS sınırlarının Nijer’e kapatılması emrini verdi.

NİJER’DE DARBE

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, iktidarı ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane (Omar) Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatanı Koruma Kurulu (CNSP) olarak adlandırılan cuntanın liderliğini üstlendi ve geçiş hükümetinin başına geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu