Ekonomi

Bakanlık harekete geçti: Fahiş aidata karşı yasal adım

Bir süredir sosyal medyada gündem olan fahiş ücretler Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakanlık bünyesinde Şube Müdürlüğü kurulacaktır. Denetleme ve sertifika düzenleme yetkisi Şubede olacaktır.

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

Kat maliklerinin haklarının korunması amacıyla, birden fazla bağımsız bölümü bulunan konut ve işyerlerinin yönetiminde faaliyet gösteren şirketler için 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununa göre mevzuat çalışmaları yapmak, çözüme yönelik faaliyetlerde bulunmak. İlgili kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği yapılarak Alan yönetimlerinin sorunlarının giderilmesi, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü bünyesinde kurularak faaliyete geçmiştir.

MEVZUAT ÇALIŞMALARI YAPILACAK

Kat maliklerinin haklarının korunması amacıyla, birden fazla bağımsız bölümü bulunan konut ve işyerlerinin yönetiminde faaliyet gösteren şirketler için 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununa göre mevzuat çalışmaları yapmak, çözüme yönelik faaliyetlerde bulunmak. ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği yapılarak site yönetimlerinin sorunlarının giderilmesi, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meslek Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde kurularak faaliyete geçmiştir.

Kurulan birim, konu ile ilgili mevzuat çalışmasının tamamlanmasını müteakip ikincil mevzuat çalışmalarını yürütecektir.

Böylece site yönetiminin hayatındaki bir boşluk giderilmiş olup, ikincil mevzuat çalışmalarının tamamlanması ile sitelerde yaşanan yönetimsel sorunların azaltılması yönünde değerli bir adım atılmış olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu