Haber

Eş-Şebab teröristleri Somali’de bir sahil otelini kuşattı, 6 sivili öldürdü, 10’u yaraladı.

Somali’de bir sahil otelinin altı saat süren kuşatmasında El Kaide bağlantılı teröristler altı sivili öldürdü, on kişiyi de yaraladı.

Somali’nin başkenti Mogadişu’daki Pearl Beach Oteli, Cuma günü saat 20.00 sıralarında yedi Eş-Şebab militanı tarafından saldırıya uğradı. Somali Polis Teşkilatı’na göre saldırı, militanlar ve güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmaların ardından gece saat 02.00’de sona erdi.

Bu olay, çoğunlukla Somali’deki otelleri ve yabancı üst düzey yetkilileri hedef alan, Somali federal hükümetine karşı 15 yıllık İslamcı isyanın bir parçasıdır.

Somali Polis Teşkilatı, kurtarma operasyonunda 6 sivilin hayatını kaybettiğini, 10 kişinin yaralandığını ve güvenlik güçlerinden 3 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Güvenlik güçleri aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu 84 kişiyi kurtardı.

Bazı tanıklar, meslektaşlarının çatışmadan sonra telefonlarına cevap vermemesinden duydukları endişeyi dile getirdi. Diğerleri, otelde patlamalar ve silah sesleri duyduklarını söylediler.

Birleşmiş Milletler’e göre 2022’de Somali’de yaşanan şiddet olaylarında en az 613 sivil öldü ve 948 sivil yaralandı. Bu olayların çoğuna El Şebab’a yerleştirilen patlayıcılar neden oldu. Bu rakamlar 2017’den bu yana en yüksek ve bir önceki yıla göre yüzde 30’dan fazla bir artışı temsil ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu